Motor Ehliyeti

Motor Ehliyeti

Motor Ehliyeti

A sınıfı Motosiklet Ehliyeti 35 KW üzeri motosikletler için alınır. Yaklaşık olarak 500 cc ve üzeri motorlar için kullanılır. A sınıfı ehliyeti olanlar M, A1, A2 sürücüler ile eşdeğer olup onların kullanabileceği tüm araçları kullanabilmektedirler.

Motor Ehliyeti Nasıl Alınır?

Motor ehliyeti alabilmek için izlenebilecek 2 farklı yol vardır. İlki en az 2 yıllık bir A2 sınıfı motosiklet ehliyetine sahip olmak ve 20 yaşını doldurmak. İkincisi ise 2 yıllık A2 ehliyeti olmayanlar için 24 yaşını doldurmuş olma zorunluluğu vardır.

Kurumumuzda son model motosikletler ile motor ehliyeti eğitimi verilmektedir. Bu ehliyete sahip olmak isteyen adaylar bizimle iletişime geçip kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra eğitime geçebilirler. Eğitim planlanan 2 aşama üzerinden ilerlemektedir. İlk aşamada ilk yardım bilgisi, trafik ve çevre bilgisi, trafik kural ve adapları gibi konulardan oluşan toplam 30 saatlik bir eğitim verilir. Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği gün ve saatte adaylar 50 sorudan oluşan sınava katılırlar. Bu sınav sonunda en az 70 puan alındığı taktir de başarılı olunur ve ikinci aşamaya geçmeye hak kazanılır. İkinci aşamada direksiyon eğitimidir.

Eğitim öncesinde adayların motosikleti tanımasını ve trafikten önce güvenliğin sağlanması için simülatör bir eğitim verilir. Adayların isteklerine göre uygun ücret olanakları sağlanarak özel direksiyon dersi ile ek olarak bir eğitim sağlanabilmektedir. Firmamız tarafından bu eğitimlerin hepsi MEB sertifikalı uzman eğitmenler tarafından verilmektedir. Bu sayede adaylar yeterli pratikliği elde etmiş olup direksiyon sınavından da başarılı bir şekilde geçmiş olurlar. Firmamızın Ataşehir, Ümraniye, Kadiköy, Kayışdağı, İçerenköy, Küçükbakkalköy ve yakın çevrelerinden iletişime geçerek sorularınıza cevap bulabilir ve ilk kayıt işlemi için gerekli olabilirsiniz. Kayıt belgelerini öğrenmek için ehliyet için gerekli evraklar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Başarısız Sonuçlanırsa Ne Olur?

Ehliyet sınavlarında da direksiyon sınavlarında da sınav hakkı 4'tür. 4 hakkında da başarılı olamayan adaylar yeniden kayıt yaptırarak yazılı sınav haricinde sadece 4 tane daha direksiyon sınavı hakkı kazanabilirler. Ayrıca A A1 A2 ehliyetlerine sahip olmayıp başka sınıf ehliyetlere sahip olan kişiler A1 ehliyeti almak için gerekli şartlara uyulursa yazılı sınava girmeden sadece direksiyon sınavına katılabilirler.